فروشگاه اینترنتی موبایل موبایل

بررسی گوشی galaxy Note Edge

مسلما تولید انبوه نمایشگری با گوشه‌ی خمیده نمایانگر قدرت تولیدی یک سازنده است. چنین دستگاهی می‌تواند در مهمانی‌ها چشم همه را به خود خیره کند اما آیا بجز خاص بودن از نظر ظاهری، قابلیت‌های به‌خصوصی نیز در پس این طراحی نهفته است؟ در ادامه با نگاه نزدیک از گلکسی نوت اج سامسونگ همراه باشید تا نگاه دقیق‌تری به این دستگاه عجیب‌الخلقه‌ی کره‌ای‌ها داشته باشیم.

گلکسی نوت اج تقریبا از همه لحاظ در واقع همان گلکسی نوت 4 است. تقریبا تمامی خصوصیات سخت افزاری و نرم‌افزاری بهبود یافته‌ای که در نگاه نزدیک گلکسی نوت 4 به آن‌ها اشاره کردیم در نوت اج نیز صدق می‌کند. تفاوت اصلی میان آنها همانطور که کاملا نیز مشخص است، در نوع صفحه‌نمایش به کار رفته در این دو خلاصه می‌شود. در نوت اج شاهد حضور یک نمایشگر 5.6 اینچی خمیده با رزولوشن +Quad HD هستیم که علامت مثبت یا پلاس قرار گرفته در جلوی آن به معنای 160 ردیف پیکسلی به کار رفته در قسمت نمایشگر جانبی و خمیده‌ی دستگاه است. در این میان هرگونه تفاوت دیگر نسبت به گلکسی نوت 4 نیز بخاطر همین طراحی و ساختار منحصر بفرد ایجاد شده که از آن جمله می‌توان به عرض بیشتر به اندازه‌ی 3.8 میلی‌متر و ارتفاع کوتاه‌تر به اندازه‌ی 2.2 میلی‌متر اشاره کرد. همچنین باتری به کار رفته در دل گلکسی نوت اج اندکی کوچک‌تر بوده و 3,000mAh گنجایش دارد.

در صورتی که دستان شما هم‌اکنون با گلکسی نوت 3 یا سایر گوشی‌های بزرگ دیگر بیگانه بوده و از اندازه‌ی آن‌ها حس خوبی ندارید، احتمالا گلکسی نوت اج نیز انتخاب خوبی برای شما نخواهد بود. این مساله نه تنها از جنبه‌ی عرض و ارتفاع دستگاه، بلکه بخاطر وجود نمایشگر خمیده در قسمت سمت راست دستگاه حائز اهمیت است. قسمت سمت راست اج بخاطر امتداد یافتن به سمت عقب آن، به هیچ عنوان جایگاه مناسبی برای کنترل و در دست گرفتن راحت گوشی نخواهد بود که تا حدود زیادی سادگی کار با یک دست را از آن ربوده است. در واقع ارگونومی درستگاه بسیار ضعیف بوده و مدام انگشتان شما لبه خمیده را لمس می‌کند. لبه شیشه‌ای مسلما به مقاومت این دستگاه در مقابل ضربات و افتادن از دست تاثیر خواهد گذاشت و آن را شکننده‌تر می‌کند. اما داستان به همین جا ختم نمی‌شود. نکته جالب دیگر این است که تقریبا کار کردن با این تلفن برای چپ‌دست‌ها غیر ممکن است. شاید بگویی این تلفن برای کار با دو دست طراحی شده، ولی واقعیت آن است که بسیاری مواقع نیاز است با یک دست تلفن را نگه داریم که اگر بخواهیم با نوت اج این کار را انجام دهیم، تنها راه ممکن این است که گوشی را به صورت وارونه در دست بگیریم!

می‌توان گفت متفاوت بودن در Note Edge مشاهده می‌شود که بیشتر بخاطر فرم‌فکتور منحصر بفرد و جدید آن حاصل شده است. جدای از آنچه تحت پروژه‌ی YUM در سال 2013 شاهدش بودیم، تقریبا هیچ‌گاه تا کنون دستگاهی با نمایشگری چنین خمیده مشاهده نکرده‌ایم. فارغ از این حقیقت که این گوشی به اندازه‌ی گلکسی نوت 4 راحت نبوده و کار با آن زحمت بیشتری دارد، سامسونگ در ترکیب زبان طراحی دلچسب جدید خود با این فرم‌فکتور به‌خصوص کار فوق العاده‌ای به انجام رسانده است. این دستگاه ظاهر بسیار لوکسی داشته و خیره نشدن به آن حتی زمانی که یکی دیگر از محصولات سامسونگ را در دست داشته باشید قطعا دشوار خواهد بود. جای تردید نیست که سامسونگ مسلما قیمت بالاتری را نیز به همین دلیل برای نوت اج طلب خواهد کرد اما با داشتن این دستگاه، هرچند هنوز هم کاربردی به نظر نمی‌رسد اما نگاه افراد زیادی را به دنبال خود خواهید کشید.

البته لازم است متذکر شویم که صفحه‌نمایش خمیده‌ی این دستگاه تنها با هدف خاص بودن شکل نگرفته و سامسونگ تلاش کرده اطمینان حاصل کند که برای استفاده‌ی بهینه از آن، عملکردهای اختصاصی کافی در دستگاه تعبیه شده باشد. در حقیقت همین حاشیه‌ی خمیده خدمات بسیار متنوعی ارائه کرده و با ارائه‌ی SDK اختصاصی آن که سامسونگ وعده داده بزودی آن را در اختیار توسعه‌دهندگان قرار دهد، کاربردهای متنوع و متعدد دیگری نیز بر آن افزوده خواهد شد. اما تمام آنچه گفته شد تنها تا زمانی صادق خواهد بود که شما یک شخص راست‌دست باشید. از آنجا که صفحه‌نمایش نوت اج تنها از یک سمت خمیده است، چندان برای افراد چپ‌دست بهره جستن از آن ممکن و منطقی نخواهد بود. سامسونگ در این خصوص می‌گوید چنین مساله‌ای نباید مشکل بزرگی باشد چرا که شخص قادر است به سادگی دستگاه را برعکس کرده و به شکل وارونه از آن استفاده کند؛ اما ما تصور نمی‌کنیم کسی چندان مایل به آزمایش تئوری سامسونگ در این خصوص باشد. در چنین حالتی امکان استفاده از کلید خانگی و همچنین برقراری تماس فراهم نبوده و از آن گذشته، چندان دلنشین نخواهد بود که هر از گاهی دیگران به شما برعکس بودن گوشی را تذکر دهند!

از آنجا که نمی توان از یک فضای نوار مانند کوچک انتظار بالایی داشت، رابط کاربری بخش خمیده‌ی صفحه‌نمایش کاملا پایه‌ای و سرراست طراحی شده است. در اغلب اوقات آنچه که در این قسمت شاهد نمایشش خواهیم بود بستگی مستقیم به اپلیکیشن مربوطه خواهد داشت.در صورتی که اپلیکیشن دوربین در حال اجرا باشد یا شما در حال تماشای ویدیو باشید، این بخش در بر گیرنده‌ی تمام کلیدهای میانبر و آیکن‌های مربوطه برای تنظیمات خواهد بود تا سایر بخش‌های با ارزش صفحه‌نمایش برای این منظور هدر نرود. در هر حال باز هم کاربر قادر خواهد بود چه از درون اپلیکیشن‌ها و چه خارج از آن‌ها، به مجموعه‌ای از حالت‌های مختلف نمایش برای این نوار دسترسی داشته باشد. اطلاعاتی نظیر اعلان‌ها، وضعیت آب و هوا، وضع بازار سهام، ساعت و تاریخ، خوراک‌های خبری، میانبرهای سریع و حتی بازی‌های مخصوص از طریق این بخش خمیده‌ی نمایشگر در دسترس است. در حال حاضر برای این بخش تنها یک بازی وجود دارد اما باید منتظر ماند و دید توسعه‌دهندگان با نیروی خلاقیت خود چه مجموعه‌ای را بر آن خواهند افزود. کشیدن انگشت به سمت بالا بر روی این قسمت، کلیدهای تنظیمات مورد نیاز بخش خمیده را نمایان می‌سازد که از طریق آن می‌توان نوع نوار و ترتیب قرارگیری المان‌های مختلف موجود در آن را تنظیم و مدیریت کرد. در صورتی هم که بر روی این قسمت به سمت پایین انگشت خود را بکشید، یک نوار ابزار نمایان خواهد شد. در این نوار ابزار گزینه‌هایی همچون تایمر، کرنومتر، چراغ‌قوه، و یک خط‌کش را مشاهده خواهید کرد که مورد آخر در عمل نیز بسیار کاربردی ظاهر می‌شود.

 

تازه های دنیای موبایل