فروشگاه اینترنتی موبایل موبایل

وایبر، تانگو و واتس اپ فیلتر نخواهد شد!

قوه قضاییه در نامه ای از وزیر ارتباطات خواست تا برخی از شبکه های اجتماعی از جمله وایبر، تانگو و واتس اپ را فیلتر کند. این درخواست بنا به دلیل انتشار مصادیق مجرمانه در اینگونه ابزارهای ارتباطی برای وزیر ارسال شد. خوب اگر کمی موشکافانه به قضیه نگاه کنیم، با توجه به اینکه سرورهای این شبکه ها در خارج از کشور وجود دارد امکان فیلتر کردن صفحات دارای مصادیق مجرمانه وجود ندارد. پس یا باید کل شبکه فیلتر شود یا باید قید فیلتر کردن آن را زد.

پس از درخواست قوه قضایه از وزیر ارتباطات مبنی بر فیلتر کردن شبکه های اجتماعی مذکور موضع گیری های فراوانی از جناح ها و سران کشور با سلیقه های مختلف انجام شد. به گزارش سایت شبکه خبر دکتر عبدالصمد خرم‌آبادی دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه و مشاور قضایی دادستان کل کشور گفت: با توجه به درخواست قوه قضاییه امکان فیلتر کردن صفحات وجود ندارد. چون سرور در خارج از کشور است. پس می بایست کل شبکه فیلتر شود. همچنین گفت: قوه قضایه نمی تواند شاهد اینگونه جرایم و توهین به مقدسات و ساحت محترم امام (ره) باشد. پس اینگونه جرایم باعث مکاتبه بین معاون اول محترم قوه قضاییه و وزارت ارتباطاات شده است.

قوه قضاییه مطابق ماده 21ام قانون جرایم رایانه ای از وزارت ارتباطات خواسته است که صفحات دارای مصادیق مجرمانه را فیلتر کند و اگر قادر به فیلتر نباشد قوه قضاییه کل نرم افزار را فیلتر خواهد کرد.

همچنین افزود:

اگر قرار باشد دیگران ارتباطات مردم کشور ما را تأمین کنند و ما نظارتی بر فضای مجازی کشور خود از جهت فیلتر محتوای مجرمانه نداشته باشیم این به معنای حاکمیت دیگران بر فضای مجازی کشور ما است که با استقلال کشور منافات دارد و قوه قضاییه نمی تواند شاهد نقض حاکمیت و استقلال کشور باشد.

وی گفت:

نامه معاون اول محترم قوه قضاییه به وزارت ارتباطات دو جنبه ایجابی و سلبی دارد. از سویی از وزارت ارتباطات خواسته تا از بخش خصوصی برای ایجاد نرم افزارهای مشابه داخلی حمایت کند تا مردم مجبور به استفاده از نرم افزار های خارجی نباشند و از سوی دیگر خواستار ایجاد امکانات لازم برای مسدودسازی صفحات دارای محتوای مجرمانه از نرم افزار های مربوط به شبکه های اجتماعی خارجی مورد استفاده در کشور شده اند، در صورتی که بخش دوم عملی نشود، قوه قضاییه دستور فیلتر کل این نرم افزار های خارجی را برای جلوگیری از استمرار جرایم صادر خواهد کرد و اگر این دستورها اجرا نشود همانگونه که معاون اول در نامه خود اشاره کرده با متخلفین در هر رده ای که باشند برخورد خواهد شد.

به تازگی نیز عضو کمیسیون فرهنگی مجلس نیز عنوان کرده است که اولتیماتوم وزارت اطلاعات برای حذف وایبر و واتس اپ نیست. بلکه برای حذف مفسده ای است که در آن ها وجود دارد.

آیا تابحال این سوال را از خود پرسیده اید چرا ما نباید مانند هر انسانی دیگر، مانند هر کشور دیگر از شبکه ها و امکان های ارتباطی استفاده کنیم؟ آیا مشکل از خودمان نیست؟ آیا بهتر نیست به جای پرداختن به بحث های حاشیه ای به فکر خود باشیم؟

تازه های دنیای موبایل